AKTUALNOŚCI

Krakdent 2017 z jubileuszem w tleMiędzynarodowe Targi Stomatologiczne Krakdent 2017, które odbyły się w dniach 9-11 marca, ze względu na obchodzony jubileusz 25-lecia, były wyjątkowe zarówno dla organizatorów, jak i Okręgowej Izby Lekarskiej. OIL otrzymała podziękowanie za „długoletnią i owocną współpracę oraz wsparcie merytoryczne przy organizacji programu naukowego”. Dyplom oraz statuetkę Smoka Wawelskiego z rąk prezes Targów w Krakowie Grażyny Grabowskiej odebrał podczas uroczystej gali wiceprezes ORL Dariusz Kościelniak.
Ranga targów Krakdent, największej branżowej imprezy stomatologicznej Europy Środkowo-Wschodniej, nie spada. Wręcz przeciwnie, zainteresowanie nimi jest tak duże, że w tym roku organizatorzy, by pomieścić stoiska 406 wystawców z Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych, zdecydowali się na udostępnienie dodatkowej hali Dunajec. Mimo to nadal są one bardziej kameralne niż poznańskie targi CEDE, co wielu gości uważa za plus. Frekwencja odwiedzających również była imponująca, Krakdent odwiedziło ponad 15 tys. lekarzy stomatologów, techników dentystycznych i higienistek. To, że były to targi międzynarodowe dało się po prostu słyszeć. Zauważalny był udział naszych sąsiadów z Ukrainy, Czech czy Słowacji, z której każdego roku na te targi przyjeżdża aż ok. 700 stomatologów.
Grażyna Grabowska osobiście dziękowała prezesom izb dentystycznych słowackiej – MUDr. Igorowi Moravčíkowi, i czeskiej – MUDr. Pavolowi Chrz za promocję targów w swoich krajach. W kameralnym spotkaniu w Expo Kraków prócz wspomnianych osób wzięli także udział konsul generalny Republiki Słowackiej w Krakowie Ivan Škorupa, prezes Polsko-Słowackiej Izby Przemysłowo-Handlowej Piotr Cebulski, goście z Czech i Słowacji oraz oczywiście przedstawiciele Komisji Stomatologicznej OIL dr dr Agata Dutka-Szmigiel, Robert Stępień i Dariusz Kościelniak.
Czesi i Słowacy chętnie odwiedzają nasze – jak sami przyznają - krásné město nie tylko ze względu na bogatą ofertę handlową targów, interesują ich także wykłady i szkolenia, za udział w których zgodnie z obowiązującym w ich krajach prawem otrzymują punkty edukacyjne. Prezes Grabowska zwróciła uwagę na to, że bariera językowa została całkowicie przełamana. I wcale nie chodzi o to, że języki słowiańskie są do siebie podobne, po prostu większość wykładów prowadzona jest po angielsku. Jednym z ważniejszych wydarzeń edukacyjnych Krakdentu był kongres Dental Spaghetti w Muzeum Manggha, organizowany już po raz 16 przez dr. Macieja Żarowa. Natomiast na terenie Kraków Expo prowadzone były wykłady, warsztaty, kursy praktyczne, których zakres tematyczny trudno zamknąć w jednym zdaniu. Również na stoiskach wystawców była możliwość wypróbowania w praktyce, jak się pracuje z danym sprzętem, np. z mikroskopem stomatologicznym czy lupami zabiegowymi z bezprzewodowym systemem oświetlenia LED.Z danych organizatorów wynika, że 60 procent lekarzy przyjeżdża na Krakdent na zakupy. Oferta jest szeroka – od podstawowego wyposażenia gabinetów czy środków do higieny jamy ustnej po najwyższej klasy unity i aparaturę radiologiczną wartą ponad 100 tys. zł. Choć wielu wystawców zapewne było zadowolonych z tegorocznych obrotów, to można też było usłyszeć głosy, że wynajem stoisk na targach krajowych jest dość kosztowny w porównaniu z późniejszym efektem sprzedażowym. Równie ważne, o ile nie ważniejsze od zysków są dla wystawców nawiązanie kontaktów biznesowych, możliwość porozmawiania o nowych technologiach czy zainteresowanie klientów produktem do tego stopnia, by uznali, że jest on w ich pracy narzędziem niezbędnym.
Podczas tegorocznego Krakdentu organizatorzy w szczególny sposób uczcili pamięć zmarłego w ubiegłym roku prof. Zbigniewa Jańczuka, ikony polskiej stomatologii, któremu poświęcono pamiątkową gablotę. Tradycyjnie też nie zapomniano o podopiecznych domów dziecka i rodzin zastępczych z Małopolski, którym w ramach charytatywnej akcji Dentopomoc 20 wystawców przekazało produkty do higieny jamy ustnej oraz gry i książeczki edukacyjne.
Na koniec warto wspomnieć o wyróżnionych Medalami Najwyższej Jakości Krakdent 2017. I tak, w kategorii „sprzęt, aparatura oraz instrumentarium do techniki dentystycznej” zwyciężyła firma ROKO Arkadiusz Rokosa za dwufunkcyjny piec do ceramiki Helios Pro Press. W kategorii „materiały stomatologiczne i kliniczne” przyznano trzy nagrody: dla firmy Chema-Elektromet Spółdzielnia Pracy (za Pulpogel - żel z siarczanem żelaza do amputacji przyżyciowej miazgi w zębach mlecznych i tamowania krwawienia), dla firmy Poldent (za pilniki rotacyjne Endostar E3 Rotary System) oraz dla firmy Voco GmbH (za wkład korzeniowy Rebilda Post GT). W kategorii „materiały pomocnicze, preparaty i urządzenia profilaktyczne” zwyciężyła firma Shop Dent Wojciech Madej za profesjonalną szczoteczkę soniczną Seysso. Wart odnotowania jest fakt, że na liście nagrodzonych są trzy polskie produkty.

Komisja konkursowa przyznała również nagrodę specjalną za całokształt edukacyjny firmie Targi w Krakowie, oczywiście za Międzynarodowe Targi Stomatologiczne Krakdent.


Tekst i zdjęcia: Katarzyna Domin

DODANO: 2017-03-28 00:00:00

NOWE PRZEPISY DOTYCZĄCE VAT NA SŁOWACJI – ZNACZĄCA ZMIANA DLA FIRM BUDOWLANYCH

Niektóre aspekty realizacji robót budowlano-montażowych - VAT - (2016)

DODANO: 2016-12-06 07:00:00


Słowacko – Polskie Forum Gospodarcze


Rozwój stosunków gospodarczych między Polską a Słowacją należy do priorytetów Ambasady RP w Bratysławie. Szczególną wagę przykładamy do wspierania przedsięwzięć umożliwiających bezpośrednie kontakty i rozmowy typu B2B między przedsiębiorcami. Do takich imprez należy Słowacko – Polskie Forum Gospodarcze organizowane cyklicznie przez Euroregion Tatry. Jego jubileuszowa, XV edycja odbędzie się 10 listopada br. w mieście Poprad (na terenach Aquacity Poprad).

Konkretne formy finansowego i niefinansowego wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw, warunki i różnice w otoczeniu prowadzenia biznesu w Polsce i na Słowacji oraz wyzwania i dobre przykłady firm wykorzystujących sąsiedztwo Polski i łowacji, to tylko kilka z tematów, które w swym zamyśle mają inspirować przedsiębiorców do intensyfikacji współpracy. Udział w imprezie jest nieodpłatny, wymagane jest tylko zarejestrowanie się u organizatora telefonicznie: 00421 52 4523913 lub e-mailem: info@euroregion-tatry.sk .

Tłumaczenie symultaniczne z/na język polski jest zapewnione przez organizatorów.

Szczegółowy program Forum.


DODANO: 2016-10-28 08:00:00DODANO: 2016-10-10 07:00:00

LUX EXPRESSEM BEZPOŚREDNIO Z WARSZAWY PRZEZ KRAKÓW DO BRATYSŁAWY

Z wielką przyjemnością informujemy Państwa, że OD JUTRA, 10 MARCA 2016 ROKU ESTOŃSKI PRZEWOŹNIK AUTOBUSOWY LUX EXPRESS uruchamia nowe międzynarodowe połączenie Z WARSZAWY PRZEZ KRAKÓW DO BRATYSŁAWY.

Nowy międzynarodowy kurs prowadzić będzie z Warszawy przez Kielce, Kraków i Bratysławę z przystankiem końcowym w Wiedniu.
Promocyjne ceny biletu rozpoczynają się od 19 zł.

Dla pierwszych 10 pasażerów Lux Express przygotował dodatkową atrakcję w postaci książkowych przewodników turystycznych po Bratysławie.
Lux Express odjedzie z przystanku autobusowego przy stacji Metro Marymont o godz. 8.00, z dworca autobusowego w Kielcach o godz. 11.00 a z MDA w Krakowie o godz. 13.30. Przyjazd na Dworzec autobusowy Mlynske Nivy zaplanowany jest o godz. 19.40. - SZCZEGÓŁY


DODANO: 2016-03-09 12:00:00

Pragniemy Państwa poinformować, że od 1 stycznia 2016 roku na Słowacji wprowadzone zostaną winiety elektroniczne, które zastąpią klasyczne winiety naklejane na przednią szybę samochodu.
Winiety elektroniczne można od 1 grudnia 2015 roku zakupić na wybranych stacjach paliw na Słowacji, w punktach sprzedaży i samoobsługowych automatach na przejściach granicznych, poprzez stronę internetową www.eznamka.sk albo za pomocą smartfonu lub tabletu przez aplikację mobilną „eznamka”.
Strona internetowa www.eznamka.sk opracowana została w 6 wersjach językowych, w tym także w języku polskim.
Zakup „ewiniety” przez internet jest bardzo prosty. Przy zakupie trzeba wprowadzić nr rejestracyjny pojazdu, kraj w którym zarejestrowany jest samochód oraz podać dane karty płatniczej. Jeżeli chcemy otrzymać potwierdzenie o zakupie ewiniety, trzeba wpisać także adres e-mail.
Przy zakupie ewiniety na stacjach paliw lub w punktach sprzedaży na przejściach granicznych możemy płacić gotówką lub kartą płatniczą. Ceny winiet elektronicznych w 2016 roku będą takie same jak w latach poprzednich. Najkrótsza 10-dniowa ewinieta kosztować będzie 10 €, miesięczna 14 € a roczna 50 €. Motocykle zwolnione są z opłat drogowych po słowackich autostradach i drogach szybkiego ruchu.

Dodatkowo informujemy, że w dniu 30 listopada br. udostępniony dla kierowców został nowy odcinek autostrady w okolicy Levoci o długości 9,5 km wraz z 600 m długim tunelem Sibenik
Do Świąt Bożego Narodzenia otwarty zostanie jeszcze odcinek autostrady Fricovce-Svinia. Motorzyści tak będą mogli płynnie dojechać autostradą D1 z Ivachnovej koło Ruzomberoka aż do Presova /około 130 km /.

Więcej informacji oraz aktualne mapy płatnych odcinków dróg na Słowacji znajdą Państwo na stronach internetowych www.ndsas.sk, www.eznamka.sk, www.dialnicnenalepky.sk oraz www.emyto.sk.

DODANO: 2015-12-15 07:00:00

XIV. Słowacko-Polskie Forum Ekonomiczne

W Spiskiej Nowej Wsi odbyło się XIV. Słowacko-Polskie Forum Ekonomiczne zorganizowane przez Stowarzyszenie Euroregion Tatry pod patronatem Ambasady RP w Bratysławie i Ambasady Republiki Słowackiej w Warszawie.
Tematyka Forum poświęcona była zagadnieniom polsko-słowackiej współpracy gospodarczej, handlowej i inwestycyjnej oraz możliwościom wykorzystania środków europejskich dla wspierania kontaktów biznesowych i projektów współpracy transgranicznej oraz turystyki w nowym okresie programowania 2014-2020.
W forum uczestniczyli m.in. ambasador RS Dušan Krištofík, przewodniczący Stowarzyszenia Euroregion Tatry i prezydent miasta Kieżmark Ján Ferenčák, prezydent miasta Spiska Nowa Wieś Ján Volný, przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi właściwego dla projektów współpracy transgranicznej, lokalnej administracji, regionalnych izb handlowych i przemysłowych na Słowacji i w Polsce oraz przedsiębiorcy (łącznie ponad 70 uczestników ze Słowacji i Polski).

Przy okazji forum przewodniczący Polsko-Słowackiej Izby Handlowej i Przemysłowej Piotr Cebulski i przewodniczący Słowacko-Polskiej Izby Handlowej Stanislav Kučírek podpisali umowę o wzajemnej współpracy i partnerstwie.
Z info : strona Ambasady RP w Bratysławie
DODANO: 2015-11-08 07:00:00

Bezpłatny wstęp na Targi Wina ENOEXPO w Krakowie. Tylko do 15 października możesz otrzymać bezpłatny wstęp na największe wydarzenie w branży winiarskiej w południowej Polsce! 13. Międzynarodowe Targi Wina w Krakowie ENOEXPO, a także branży HoReCa 23. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA/ GASTROFOOD, odbędą się od 4 do 6 listopada w Krakowie. Nie przegap okazji, zarejestruj sie on - line już dziś.

DODANO: 2015-10-16 00:00:00


DODANO: 2015-08-29 08:00:00

TigerExpress otworzył nowe połączenia pomiędzy Polską a Słowacją

TigerExpress jest polsko-czesko-słowacką firmą przewozową, która w piątek 15 maja 2015 r. włączyła Słowację do swoich połączeń.
Tego dnia ruszyły busy na nowej trasie Katowice Airport – Kraków – Kraków Airport - Dolný Kubín – Ružomberok - Lipt.Mikuláš – Poprad – Prešov – Košice.
Bilety na połączenia można kupić już od 39 zł. Przewoźnik od kilku lat prowadzi stałe połączenia pomiędzy Polską, Czechami i Austrią. Jest również oficjalnym partnerem Lotniska w Katowicach i w Krakowie oraz znaczących czeskich, i słowackich przewoźników kolejowych i autobusowych – RegioJet i Student Agency. Bezpośrednio do parków wodnych i słowackich Tatr Nowe kursy umożliwiają dogodne, bezpośrednie połączenia z Krakowa oraz lotnisk w Balicach i Pyrzowicach do wielu miast Słowacji, w tym do kilku słowackich termalnych parków wodnych, takich jak Tatralandia, Besenova, czy Aquacity. Busy zatrzymują się również w mieście Poprad, które jest głównym punktem wyjściowym do słowackich Tatr oraz do parku narodowego Słowacki Raj. Szybka rezerwacja biletów on-line Wszystkie połączenia TigerExpress wymagają obowiązkowej rezerwacji miejsc. Bilety można zakupić za pośrednictwem strony internetowej www.tigerexpress.eu , oraz w stacjonarnych punktach sprzedaży, np. w Krakowie, Katowicach, Tarnowie, Łodzi i innych miastach.
TigerExpress przygotował atrakcyjną ofertę na połączenia na trasie Polska – Słowacja: przy zakupie przejazdu w dwie strony, cena jednego biletu wynosi tylko 39 zł.
Przykładowe ceny przejazdów:
  • Kraków – Košice od 39 zł
  • Kraków – Poprad od 39 zł
  • Kraków – Tatralandia od 39 zł
    Wysoki komfort podróży Kursy są obsługiwane nowoczesnymi busami marki Mercedes, Volkswagen oraz Renault, wyposażonymi w klimatyzację, bezpłatne Wifi oraz gniazdka 220V. Kierowcy oraz piloci serwują bezpłatny poczęstunek – kawę, wodę oraz drobne słodycze.

  • DODANO: 2015-06-08 07:00:00

    więcej


    Strona korzysta z technologii cookies. Szczegóły tutaj.