10-12 kwietnia w Expo Kraków odbyły się 31. Międzynarodowe Targi Stomatologiczne KRAKDENT, największa w Polsce wystawa produktów i usług z zakresu stomatologii. W tym roku wzięło w nich udział ponad 350 wystawców z całego świata. Niemniej pożądanym „towarem” na targach jest wiedza, dlatego olbrzymim zainteresowaniem stomatologów, techników dentystycznych oraz higienistek i asystentek cieszyły się liczne szkolenia, kursy medyczne i warsztaty, prowadzone także na stoiskach targowych.
KRAKDENT to miejsce, gdzie spotykają się profesjonaliści z całej branży, a prezentowane na stoiskach wystawców innowacyjne rozwiązania szybko trafiają do gabinetów. W tym roku na targach można było przetestować m.in. nowoczesne lasery dentystyczne, ergonomiczne unity stomatologiczne, skanery wewnątrzustne czy tomografy. Ponadto zaprezentowano innowacyjne materiały, takie jak kompozyty do estetycznych uzupełnień protetycznych czy też takie dopasowujące się do naturalnego koloru zębów, dyski do wytwarzania uzupełnień tymczasowych, żywice do druku 3D oraz szeroką gamę narzędzi stomatologicznych.
Bardzo bogata była także oferta edukacyjna. Pierwszego dnia targów w ramach KRAKDENT-edu odbyła się sesja szkoleniowa dla lekarzy dentystów dotycząca stomatologii dziecięcej, podczas której poruszono tematy takie jak dobra komunikacja z rodzicem pacjenta, dyskutowano o tym, kiedy lepiej leczyć mleczaki, a kiedy je usuwać oraz jak prowadzić leczenie ortodontyczne w czasie wzrostu dziecka. Kolejnego dnia wykłady dotyczyły protetyki i wykorzystania w pracy urządzeń cyfrowych. Natomiast sobotnią sesję chirurgiczną prowadził m.in. prof. Mariusz Szuta z Katedry Chirurgii Stomatologicznej CM UJ, który dużo uwagi poświęcił opiece stomatologicznej nad pacjentem onkologicznym.
W ramach programu KRAKDENT-edu odbył się także XXII Międzynarodowy Kongres Dental Spaghetti, organizowany od ponad 20 lat przez dr. hab. Macieja Żarowa. Zainteresowanie niektórymi wykładami było w tym roku tak duże, że zabrakło na nie miejsc. Kongres jak zawsze był niepowtarzalną okazją do zdobycia wiedzy i wymiany doświadczeń z najlepszymi specjalistami w branży.
Tradycyjnie w ramach targów odbyła się akcja charytatywna Dentopomoc, w ramach której po raz kolejny postanowiono wesprzeć pacjentów z Ukrainy. Zbierano dla nich środki do higieny jamy ustnej, produkty spożywcze, chemiczne, odzież oraz inne akcesoria.
Targi to także okazja, by docenić wystawców prezentujących innowacyjne produkty z branży, przyznając im Medale Najwyższej Jakości KRAKDENT. W tym roku komisja pod przewodnictwem prof. Marka Ziętka, honorowego prezydenta Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, przyznała nagrody firmom: Nevadent Sp. z o.o., Poldent Sp. z o.o., Pro-Optic Sp. j. oraz Pierre Fabre Oral Care. Co ważne z perspektywy Krakowa, w kategorii „Wydawnictwa, edukacja, oprogramowanie dla stomatologii” nagrodę otrzymał Med Tour Press International Sp. z o.o. za „Dzieje polskiej stomatologii uniwersyteckiej 1799-2014. Znaczenie ośrodka krakowskiego” prof. Stanisława Majewskiego. W tej samej kategorii nagrodę otrzymał także Mariusz Oboda Consulting & Training Group za Projekt szkoleniowy MEMS.
Jak stwierdziła Beata Simon, project manager Targów KRAKDENT, tym, co wyróżnia branżę stomatologiczną w porównaniu z innymi wystawcami w EXPO, to piękne, przygotowywane specjalnie na tę okazję stoiska. W tym roku w konkursie na te najładniejsze pierwsze miejsce zajął Dental Expert, drugie Solventum Poland, a trzecie LAKO.
Zainteresowanie wystawców oczywiście cieszy organizatorów targów, ale Beata Simon przyznaje, że zaczyna brakować dla wszystkich chętnych powierzchni wystawienniczej. W tym roku niektórzy prezentowali się na zewnątrz – m.in. zaaranżowano cały gabinet w tirze stojącym na parkingu. Jak deklaruje Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie, w planach jest rozbudowy budynku EXPO Kraków.
Poinformowała o tym podczas spotkania z przedstawicielami krakowskiej Izby Lekarskiej – prezesem Robertem Stępniem i reprezentantami Komisji Stomatologicznej ORL Agatą Dutką-Szmigiel, Małgorzatą Jamką-Kasprzyk i Dariuszem Kościelniakiem – oraz Słowackiej Izby Dentystycznej (Slovenská Komora Zubných Lekárov), którą reprezentowali: MUDr. Igor Moravčík, jej prezydent, MUDr. Peter Kukolík, wiceprezydent, Patrícia Husárová, wiceprezes, i MUDr. Martin Kotulič, członek SKZL. W spotkaniu wziął także udział prezes Polsko-Słowackiej Izby Przemysłowo-Handlowej Piotr Cebulski.
Słowacy niemal co roku goszczą w Krakowie na zaproszenie naszej Izby. Spotkanie z nimi to zawsze okazja do wymiany doświadczeń i rozmów o podobnych problemach związanych ze stomatologią. Samorządy wspierają się także w procesie kształcenia – kilka lat temu zostało podpisane porozumienie między izbami polską, czeską i słowacka, na mocy którego wszyscy stomatolodzy za udział w szkoleniach organizowanych na terenie tych państw mogą otrzymywać punkty edukacyjne.
KD, źródło: krakdent.pl