Jubileuszowy KRAKDENT

W dniach 11-13 kwietnia w  Expo Kraków po raz 30. odbyły się Międzynarodowe Targi Stomatologiczne KRAKDENT, które po latach starań wywalczyły sobie pozycję największej w Polsce wystawy produktów i usług z zakresu stomatologii. W tym roku wzięło w nich udział 346 wystawców z całego świata, prezentując rekordową liczbę 150 nowości produktowych. Frekwencja zarówno odwiedzających stoiska targowe, jak i osób korzystających z oferty edukacyjnej była imponująca.

Bo KRAKDENT to nie tylko impreza handlowa, lecz także bogaty program naukowy, w tym kilkadziesiąt godzin kursów medycznych, szkoleń i warsztatów dla stomatologów, techników dentystycznych oraz higienistek i asystentek. Marką samą w sobie jest organizowany w ramach KRAKDENT-edu w Muzeum Manggha Międzynarodowy Kongres Stomatologiczny Dental Spaghetti, który w tym roku nosił tytuł „Estetyka: od mini-resto do pełnej rehabilitacji zwarcia dzięki top-innowacjom”. Ponadto w ramach Targów odbył się Kongres Młodych Dentystów, konkurs Polskiego Towarzystwa Techników Dentystycznych „Korona na 5+ II” dla studentów kierunku techniki dentystyczne, zorganizowana została strefa kariery (ścianka z ofertami pracy) oraz wiele innych atrakcji.  Po raz pierwszy gości witała maskotka Targów – Smoczyca,  którą – jak można się było dowiedzieć z promującego imprezę filmiku – z bolącym zębem skierował na KRAKDENT doktor Skuba. Płeć sympatycznego potwora nie jest przypadkowa – ponad 70 proc. stomatologów w Polsce stanowią kobiety, dominują one również w zespole organizującym Targi. „Smoczyca jest więc symbolem kobiecej siły, mądrości i przedsiębiorczości”, co podkreślała Beata Simon, Team Leader Targów KRAKDENT.

Pierwszego dnia Targów, podczas wieczornej gali wręczone zostały Medale Najwyższej Jakości KRAKDENT 2024, przyznawane firmom prezentującym innowacyjne produkty z branży. W kategorii „Sprzęt, aparatura diagnostyczno-zabiegowa oraz instrumentarium stomatologiczne” nagrody za swoją ofertę otrzymały: DENTAL EXPERT, GENT s.c. oraz OPTIDENT Sp. z o.o. Natomiast w kategorii „Materiały stomatologiczne i kliniczne” nagrodzono Dental for Children PSA, GC EUROPE N.V. i HOL-DENTAL DEPOT.

Podczas wspomnianej gali, w podziękowaniu za wieloletnią współpracę, specjalną jubileuszową statuetkę otrzymała Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie, którą z rąk prezes Targów w Krakowie Grażyny Grabowskiej odebrał wiceprezes Izby lek. dent. Dariusz Kościelniak, przewodniczący Komisji Stomatologicznej ORL. Tego samego dnia, kilka godzin wcześniej w Expo Kraków odbyło się spotkanie zarządu Targów w Krakowie z delegacją Słowackiej Izby Dentystycznej (Slovenská Komora Zubných Lekárov), którą reprezentowali: MUDr. Igor Moravčík, jej prezydent, MUDr. Peter Kukolík, wiceprezydent, MUDr. Martin Kotulič, członek SKZL, oraz MDDr. Martin Šimo, prezydent regionalnej izby w Trnawie. W spotkaniu wzięli także udział prezes ORL w Krakowie Robert Stępień, wiceprzewodnicząca Komisji Stomatologicznej ORL Agata Dutka-Szmigiel, Dariusz Kościelniak oraz prezes Polsko-Słowackiej Izby Przemysłowo-Handlowej Piotr Cebulski. Słowacy niemal co roku goszczą w Krakowie na zaproszenie naszej Izby, a wieloletnią współpracę pomiędzy samorządami właściwie można już nazwać przyjaźnią. Zwrócił na to uwagę także prezydent SKZL Igor Moravčík, stwierdzając, że choć jako samorząd utrzymują bliskie kontakty z izbą czeską oraz nieco słabsze z izbami na Węgrzech i w Niemczech, to jednak współpraca z polską izbą jest najintensywniejsza. Przyznał, że Targi KRAKDENT są dobrze znane w jego kraju i licznie przez Słowaków odwiedzane – w tej części Europy jest to największa impreza tego typu, podobna odbywa się w czeskiej Pradze, ale organizowana jest co dwa lata. Dodał, że to, co przyciąga słowackich dentystów i techników do Krakowa, to także príjemná atmosféra oraz liczne, przyjazne kontakty z Polakami.

KD

Close Menu